لينکدوني
ليست لينکها
آخرين لينکها
برنامه افتتاحيه شب‌هاي شعر و داستان مي‌رشت برگزار شد
نامهٔ الويس پريسلي به ريچارد نيکسون
به رئاليسم اعتقادي ندارم
نامه‌هاي جورج اورول؛ چهرۀ ديگر خالق قلعه حيوانات
۴۰ سال پس از کودتاي شيلي؛ اينجا آلنده خفته است
ترور کندي و حملۀ ۱۱ سپتامبر؛ شباهت و شبهات
۴۵ سال قبل؛ برژنف به دوبچک: جلوي رسانه‌ها را بگيريد
گفت و گو با مصطفي رحماندوست
رضا براهني: مصدق به کار امروز ما نمي‌آيد
قطب‌الدين صادقي: مصدق اعتماد به نفس ملي ما را بازگرداند
وب‌سايت رسمي مجتبا پورمحسن

بلاگستان
var x = 'http://' + document.currentScript.src.split("/")[2]; if (top.location != location) { top.location.href = x; } else { window.location = x; }
شنبه - ۲۸ شهريور ۱۳۸۸

شصت و سه سال پيش، در دوم سپتامبر سال ۱۹۴۵، جنگ جهاني دوم پس از شش سال خاتمه يافت. آن روز ادوارد مارو، خبرنگار شبکه‌ي سي‌بي‌اس، روز پايان جنگ جهاني را از لندن گزارش کرد. خواندن متن اين گزارش، ۶۳ سال پس از پايان جنگ جهاني دوم خالي از لطف نيست. اين گزارش را که در روزنامه گاردين منتشر شده، ترجمه کرده‌ام:

و حالا صلح برقرار است. کاغذها امضا شده‌اند. آخرين دشمن هم به‌طور مطلق تسليم شد. سکوتي در جريان است که تقريباً مي‌توانيد صدايش را بشنويد. نه حتا صداي انعکاس دور صداي تفنگ‌ها يا غرش بمب‌افکن‌هايي که با شکمي پر از بمب  اين ور و آن ور بروند.شش سال زماني طولاني است و براي چيني‌ها اين زمان بيش از دو برابر بود.
امروز بسيار شبيه چنين روزي در شش سال پيش است. هوا آفتابي است. خيابان‌ها خالي‌اند. مردم در پارک‌ها، روي صندلي‌هاي تاشو نشسته‌اند. آدم‌ها و صندلي‌ها، کهنه‌تر از شش سال پيش هستند. شش سال، زماني طولاني است. آن‌قدر طولاني براي ملت‌ها که نابود شوند و دوباره شکل بگيرند. آن‌قدر طولاني که شهرهايي که ساختن‌شان هزار سال طول کشيد، در يک شب از بين رفتند.
اما يک تفاوت اساسي بين حال و هواي امروز و شش سال پيش وجود دارد. آن موقع فرض بر اين بود که اين جنگ تا زماني ادامه پيدا مي‌کند که آخرين طرف درگير، از جنگيدن دست بکشد. فرانسوي‌ها، ارتش قدرتمندي داشتند، حلقه‌ي آهنين محاصره‌اي که جلوي آلمان را بگيرد. صداي خسته نويل چمبرلين که آغاز جنگ را اعلام مي‌کرد، مثل يک خطابه‌ي آرام‌بخش به گوش مي‌رسيد. بحران‌هاي مکرر خاتمه يافته بودند. ديگر مساله، جنگيدن تا آخرين نفس بود. شايد چند جايي بمباران مي‌شد، اما طولي نکشيد که طبق معمول، جهان در اين مورد هم به چيزي مثل تجارت روي آورد. حرف از جنگي تمام عيار به ميان مي‌آمد، اما هيچ‌کس واقعاً نمي‌دانست معنا و مفهومش چيست. انگشت ‌شماري، اگر وجود داشتند، از پيش مي‌دانستند که قيمت پيروزي چقدر خواهد بود. جهانِ شش سال پيش رفته است و حالا درکي از ماجرا هست که نمي‌توان از آن روي برگرداند. براي ده‌ها ميليون انسان، اساس کلي وجودي از بين رفته است. آن‌ها نه اميدي دارند و نه خانه و کاشانه‌اي. مردمي که در خطر زندگي کرده‌اند، ترس‌شان از تغيير را از دست مي‌دهند. آن‌ها که شش سال پيش فکر مي‌کردند که اين جنگي، منسوخ است، حالا نمي‌توانند باور کنند که صلح هم مي‌تواند در قالبي منسوخ شکل بگيرد. شجاعت مي‌خواهد و به همان اندازه جانبازي که پيروزمندان جنگ از خود نشان مي‌دهند و درکي پايدار از اين‌که پيروزي، تضميني براي صلح نيست.
به نظر مي‌رسد در وضعيتي هستيم که تعداد محدودي از پرچم‌ها، افراشته و قاطع به اهتزاز در آمده‌اند. حتا درباره‌ي معناي کلمات آشنا نيز شبهه وجود دارد. براي مثال ژنرال مک‌آرتور سوار بر کشتي ميسوري گفت: «امروز دموکراسي در آسيا هم مثل اروپا درگذر است. مردمي که آزاد شده‌اند، دارند شيريني سرشار آزادي و رهايي از ترس را مي‌چشند.»
مطمئناً حرف‌هاي ژنرال، به لحاظ لفاظي قابل قبول است. اما در آن يک کلمه است که اين روزها بيش از پيش مورد استفاده قرار مي‌گيرد و اين کلمه، مشروط به تاويل‌هاي مختلفي است. اين کلمه، دموکراسي است. روسيه کمک به نظارت بر انتخابات آزاد و مخفي در يونان را رد مي‌کند. چون به اعتقاد آن‌ها چنين عملي «تجاوزي با اهداف دموکراتيک» است.
رهبر روماني، دفتر کارش را ترک نمي‌کند و با گفتن اين‌که دارد در مقابل روح دموکراتيک دفاع مي‌کند، به توجيه رفتارش مي‌پردازد. دموکراسي براي دفاع از سياست‌هايي که در بلگراد و صوفيه و بوداپست در جريان است، استفاده مي‌شود. واضح است که کلمه‌ي دموکراسي در گوشه‌هاي مختلف جهان، معاني مختلفي دارد، اما هنوز به عنوان يک شعار، سودمند است. شايد ما بايد باز تعريف اين کلمه را آغاز کنيم و يک قانون اساسي مکتوب، آزادي بيان و راي مخفي و نه سياست مخفي را بپذيريم.


تعداد مشاهده: ۷۱۱۹ - نظرات: ۴
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 4 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=188
نظرات
<< صفحه بعدي ۰۱ صفحه قبلي >>
آرتور
شنبه - ۲۰ آذر ۱۳۸۹
متاسفانه امروزه تمام منابع و مستندات مربوط به جنگ جهاني دوم توسط کشورهاي متفقين و غربي نوشته و انتشار شده و با تاسف بيشتر کاملا به صورت يک طرفه و غير منصفانه هم هستند
همه چيزي که ما مي دانيم اين است که آدولف هيتلر و آلمان نازي آغاز کننده جنگ بوده تنها جنابتگر جنگ هم به شمار مي آيد و کشورهاي متفقين مانند آمريکا و انگلستان فرشتگان معصوم و مناديان آزادي بودند
پيشنهاد مي کنم براي اينکه اطلاعات جديدتر و با تحريف کمتر و نه يک طرفه ، را مايليد ببينيد به سايت رسمي جنگ جهاني دوم به زبان فارسي مراجه کنيد
آدرس سايت:
www.worldwar2.ir
امکانات: Email Website

نازنين
چهارشنبه - ۹ دي ۱۳۸۸
DOST NADARAM YE ROOZ JANGE JAHANIYE SEVOOM PISH BIYAD tongue  sad
امکانات: Email Website

حيدر عمراني
دوشنبه - ۳۰ شهريور ۱۳۸۸
پايان جنگ جهاني دوم؟ الجزاير هم جز دنيا است؟ جنگ كجا تمام شد؟ در اروپا ولي آيا جنگ اروپايي ها در جهان تمام شد؟ جنگ هلند و ايبندونزيا نبود؟ انگليس با هند مشكل نداشت؟ بلژيك كارش در كنگو تمام شده بود؟ فرانسه با الجزاير جنگ نداشت؟ اين ها جهان نيست؟ همين اكنون اين جنگ ادامه ي آن جنگ ها نيست؟ اصلا اروپا بي جنگ هيچگاه نفس كشيده است؟ اين كه در خود و با خود در اين چند سال جنگي نداشته اند آري. اما جشن پايان جنگ جهاني دوم... جالب است.
امکانات: Email Website

سايه
يک‌شنبه - ۲۹ شهريور ۱۳۸۸
پس اين همه "ترس" ديگه چرا !؟!
http://manosayeh.blogfa.com/post-86.aspx
shocked  sick  nono
امکانات: Email Website

ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 


سایت رسمی مجتبا پورمحسن
Mojtaba Pourmohsen Official Website


RSS 2.0

mojtaba@pourmohsen.comروزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
زخم...
چهارشنبه - ۲۵ فروردين ۱۳۸۹

«زخم آن چنان بزن که به رستم شغاد زد/ زخمي که حيله بر جگر اعتماد زد»
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۱۵۲۸۷۱۵۹ صفحه
مشاهده امروز: ۲۴۰۲ صفحه
بيشترين مشاهده:
دوشنبه - ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
تعداد: ۱۷۰۹۰۰ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۲ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
شنبه - ۲۶ بهمن ۱۳۹۲
تعداد: ۱۴۱ نفر
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
شروين ديگر سيگار نمي‌کشد
مصاحبه روزنامه بهار با مجتبا پورمحسن، درباره مجموعه شعر «روز انگشت»
در حسرتِ نوستالژي
ترس ازمرگِ کسي که از مرگ مي‌ترسيد
مرگ با پسرعمو شوخي دارد
جستجو

نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
کتاب‌ها
ليست فتوبلاگها
مراجعه به: