لينکدوني
ليست لينکها
آخرين لينکها
برنامه افتتاحيه شب‌هاي شعر و داستان مي‌رشت برگزار شد
نامهٔ الويس پريسلي به ريچارد نيکسون
به رئاليسم اعتقادي ندارم
نامه‌هاي جورج اورول؛ چهرۀ ديگر خالق قلعه حيوانات
۴۰ سال پس از کودتاي شيلي؛ اينجا آلنده خفته است
ترور کندي و حملۀ ۱۱ سپتامبر؛ شباهت و شبهات
۴۵ سال قبل؛ برژنف به دوبچک: جلوي رسانه‌ها را بگيريد
گفت و گو با مصطفي رحماندوست
رضا براهني: مصدق به کار امروز ما نمي‌آيد
قطب‌الدين صادقي: مصدق اعتماد به نفس ملي ما را بازگرداند
وب‌سايت رسمي مجتبا پورمحسن

بلاگستان
var x = 'http://' + document.currentScript.src.split("/")[2]; if (top.location != location) { top.location.href = x; } else { window.location = x; }
شنبه - ۸ مهر ۱۳۹۱

از چند سال پيش شنيديم که شبکه‌ي دوم تلويزيون قرار است شبکه‌ي کودک و نوجوان شود. در دو سه سال اخير هم آثار اين تصميم را ديديم؛ از جمله اين‌که فيلم‌هايي از اين شبکه پخش مي‌شود که مخصوص کودکان و نوجوانان است. بعضي ديگر از برنامه‌هاي شبکه‌ي دو هم مستقيما کودکان ونوجوانان را مخاطب قرار مي‌دهند.
خيلي پيش از اين، يک خبر ديگر هم شنيده بوديم، اين‌که ضياء‌الدين دري، کارگرداني که سريال «کيف انگليسي» را ساخته بود، مشغول ساخت يک پروژه‌ي عظيم تاريخي به نام «کلاه‌پهلوي» است. چندبار هم گويا پروژه به دليل مشکلات مالي متوقف شد. از طرفي آن‌طور که در خبرها مي‌آمد، قرار بود اين سريال تاريخي آن‌قدر مبسوط باشد که هر بازيگري که نامش در يک فيلم يا سريال آمده، در سريال «کلاه پهلوي» بازي مي‌کند.
بالاخره از هفته‌ي گذشته پخش سريال «کلاه‌پهلوي» آغاز شد. پيش از آغاز پخش قسمت اول، ضياء‌الدين دري پيشاپيش کساني را که احتمالا به «دلايل سياسي» تصور مي‌کرد به سريال بتازند، به باد انتقاد گرفت. خب، حرف دري اين بود که روايت آن‌ها از تاريخ هم سفارشي است. راست مي‌گفت، تاريخ کلا پديده‌اي سفارشي است. چه وقتي کسي به آدم سفارش مي‌دهد، چه وقتي که آدم خودش به خودش سفارش مي‌دهد. براي من اهميت نداشت و ندارد که سريال تاريخي «کلاه‌پهلوي» با چه ديدگاهي ساخته شده است. مشکل سريال دري که در قسمت دوم کاملا عيان شد اين است که مشخص نيست براي چه رده‌ي سني ساخته شده است! اگر اين سريال از شبکه‌ي دوم و براي رده‌هاي سني جيم و دال پخش مي‌شد، شايد مي‌شد به عنوان يک سريال سفارشي به آن نمره‌ي قبولي داد، اما به عنوان يک سريال که در پربيننده‌ترين ساعت پخش عام‌ترين شبکه‌ي تلويزيوني ايران نمايش داده مي‌شود، تجربه‌ي بسيار ناخوشايندي است.
مشکل آقاي کارگردان اين نيست که مثلا تصويري درست از تقي‌زاده يا علاء ارايه نمي‌کند. اشکال کار آن‌جاست که او حتا بلد نيست آن دسته از شخصيت‌هاي سريالش را که قرار است «بد» باشند، به خوبي بسازد. مطمئناً تقي‌زاده همان فردي است که آن جمله معروف را گفته بود که بايد سراپا فرنگي شويم؛ اما او اگر هم از زاويه‌اي«بد» بود، يک سياستمدار بد بود، يک سياستمدار بد امکان ندارد به اندازه‌ي تقي‌زاده‌ي سريال کلاه‌پهلوي ابله باشد. دري کمترين تلاشي براي ساختن شخصيت‌هاي معروف تاريخي نکرده، مثلا در يک صحنه درمحفلي محرمانه با حضور چند ايراني نماينده‌ي بريتانيا مي‌گويد که براي فروش لوازم آرايش زنان، بايد حجاب در ايران حذف شود. بريتانيايي که ما مي‌شناسيم سياستمدارانش اين‌قدر ساده‌دل نيستند که به قول معروف در سه سوت بند را به آب دهند.
از همه عجيب‌تر جملاتي است که راوي گاه و بيگاه بر زبان مي‌آورد. مثلا مي‌گويد فلان شخص به ظاهر براي هدف خدمت به ايران به بهمان کس نزديک شده بود، اما در واقع به دنبال اهداف «شوم و پليد» کشورش بود! يعني سازندگان سريال اين‌قدر خرج کرده‌اند که يک راوي حرفي را که فيلمساز بايد به هنري‌ترين شکل ممکن به تصوير دربياورد، به خام‌ترين و کليشه‌اي‌ترين شکل ممکن بر زبان بياورد؟ دراين‌که دولت‌هاي غربي به ويژه بريتانيا به دنبال تحقق اهداف خود در ايران بودند، شکي نيست؛‌ در اين‌که در داخل ايران هم کساني بودند که خواسته و ناخواسته با بريتانيا در هدايت حکومت دست‌نشانده‌ي پهلوي به نفع منافع بريتانيا همداستان شده بودند هم ترديدي وجود ندارد. اما نمايش نقش‌آفرينان عرصه‌ي سياست ايران به شکل کاريکاتورگونه‌اي که در سريال «کلاه‌پهلوي» مي‌بينيم، دست کمي از بي‌احترامي به مردم ندارد. مردم بزرگ، دشمنان بزرگ دارند و البته مقصود از صفت «بزرگ» به معناي ارج و قرب دشمن نيست، بلکه گوياي عمق تلاش‌هاي مکارانه‌اي است که براي دشمني با مردم ما به کار بسته بودند. به نظر مي‌رسد «کلاه پهلوي» - سريالش را مي‌گويم - کلاه گشادي است که بر سر تلويزيون و مخاطبانش گذاشته شده است.

* اين يادداشت در روزنامه اعتماد منتشر شده است.

تعداد مشاهده: ۴۷۱۹۲ - نظرات: ۴
امکانات: Next Blog Previous Blog Blog Comments - 4 Print Blog Send To Friend Add Blog To Favorite
http://www.pourmohsen.com/blogs/blog.php?code=468
نظرات
<< صفحه بعدي ۰۱ صفحه قبلي >>
اين نظر به صورت خصوصي نوشته شده است و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده مي باشد.

اين نظر به صورت خصوصي نوشته شده است و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده مي باشد.

پريسا
يک‌شنبه - ۱۶ مهر ۱۳۹۱
خوندمت دوست جديدم.امروز يکي از دوستام آدرس وبت رو برام کامنت گذاشت درباره صفارزاده ات را خوندم.صفارزاده تنها موند چون يکي مثل غزوه لعنت ا...عليه هيزم کش بود . به ياد دارم وقتي انجمن شاعران دعوتش کرد به عنوان مهمان ماه چقد بعپش غزوه چرند خبر برد که صفارزاده به خاطر اينکه من دوست نزديک فاطمه راکعي بود با من قهر کرد.بعضي وقتا بزرگا مثل خرد عقلان رفتار مي کنند.حتي نه مثل خردسالان.بهر حال خدايش رحمت کند.غزوه را بيشتر uhh
امکانات: Email Website

فرناز
يک‌شنبه - ۹ مهر ۱۳۹۱
پس آقايان از عوامل انگليسند. چون بانون ايران  با حجاب اجباري از بيشترين مصرف کننده هاي لوازم آرايش هستند.
امکانات: Email Website

ثبت نظر
براي ثبت نظر جديد در ارتباط با نوشته فرم زير را کامل کنيد.
وارد کردن مواردي که با علامت v مشخص شده‌اند الزامي است.
نام: v
Chage Language
پست الکترونيک:
سايت اينترنت:
نظر شما: v
 :artist: :biggrin: :bowl: :cry: :dizzy: :mad: :nono: :pirate: :sad: :shocked: :sick: :smile: :tongue: :uhh: :wacko: :wink: :yinyang:

نظر خصوصي
در صورت انتخاب اين گزينه، نظر بصورت خصوصي ثبت خواهد شد و فقط توسط مدير سايت قابل مشاهده خواهد بود.
تاييديه: v
براي تاييد اطلاعات فرم متن داخل تصوير را مجددا وارد نماييد.

 


سایت رسمی مجتبا پورمحسن
Mojtaba Pourmohsen Official Website


RSS 2.0

mojtaba@pourmohsen.comروزنوشت ها
ليست روزنوشت ها
آخرين روزنوشت
زخم...
چهارشنبه - ۲۵ فروردين ۱۳۸۹

«زخم آن چنان بزن که به رستم شغاد زد/ زخمي که حيله بر جگر اعتماد زد»
گزارشات
مشاهده صفحات
تعداد کل: ۱۵۳۰۲۱۳۸ صفحه
مشاهده امروز: ۳۵۴۲ صفحه
بيشترين مشاهده:
دوشنبه - ۲۸ مرداد ۱۳۹۸
تعداد: ۱۷۰۹۰۰ صفحه
بازديد همزمان
در حال حاضر: ۵ نفر
بيشترين بازديد همزمان:
شنبه - ۲۶ بهمن ۱۳۹۲
تعداد: ۱۴۱ نفر
نوشته ها
ليست نوشته ها
آخرين نوشته ها
شروين ديگر سيگار نمي‌کشد
مصاحبه روزنامه بهار با مجتبا پورمحسن، درباره مجموعه شعر «روز انگشت»
در حسرتِ نوستالژي
ترس ازمرگِ کسي که از مرگ مي‌ترسيد
مرگ با پسرعمو شوخي دارد
جستجو

نظرسنجي
تابحال نظرسنجي اي در سايت ثبت نشده است.
ساير امکانات
جستجو
درباره ما
تماس با ما
خبرنامه سايت
يادبودها
لينک به سايت
ثبت در Favorite
خروجي هاي XML
کتاب‌ها
ليست فتوبلاگها
مراجعه به: